Wczytuję dane...
Montaż nawiewników okiennych

Firma HIGROSYSTEM świadczy usługi w zakresie montażu nawiewników okiennych w oknach osadzonych w murze. Posiadamy specjalistyczny sprzęt oraz wiedzę popartą ponad 10-letnim doświadczeniem w branży stolarki okiennej, dzięki którym montaż wykonany jest profesjonalnie i gwarantuje sprawne działanie nawiewników.

Usługi doboru i montażu nawiewników okiennych świadczymy zarówno dla klientów indywidualnych (osób prywatnych), jak i instytucji: wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, ośrodki zdrowia, przedszkola i szkoły, urzędy i firmy. 

Zasięg działania firmy HIGROSYSTEM obejmuje województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie. Główny obszar naszej działalności to: Trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia) i okolice oraz Starogard Gdański, Tczew, Malbork i Kwidzyn. Większe zamówienia realizujemy na terenie całego kraju.



PRAWIDŁOWY MONTAŻ NAWIEWNIKÓW OKIENNYCH (NAWIETRZAKÓW OKIENNYCH)


nawiewniki_okienneMontaż jednego nawiewnika w oknie trwa około 30-40 minut. Prawidłowo zamontowany nawiewnik powinien być umieszczony w górnej części okna, z dyszą kierującą strumień napływającego powietrza pod sufit – tam, gdzie powietrze jest najcieplejsze. Dzięki temu strumień chłodnego powietrza napływającego z zewnątrz, natychmiast miesza się z powietrzem ciepłym, nie powodując przechłodzenia wentylowanych pomieszczeń. Zamontowany nawiewnik nie powinien stanowić przeszkody w otwieraniu okna. W celu uniknięcia tego problemu sugerowane miejsce montażu nawiewnika to środek skrzydła okna lub przesunięcie go w kierunku klamki. Montaż po stronie zawiasów sprawia, że przy otwieraniu okna nawiewnik może ulec uszkodzeniu.

 
To co najważniejsze w prawidłowo wykonanym montażu jest niewidoczne na pierwszy rzut oka – są to otwory montażowe. W przypadku okien PVC otwory montażowe wykonuje się w przylgach okiennych: ościeżnicy i skrzydła. W oknach drewnianych otwory frezowane są tylko na skrzydle lub tylko na ościeżnicy. Decyzję o wyborze miejsca montażu należy podjąć na podstawie dostępnej odległości między skrzydłem okna a nadprożem. Prawidłowe działanie nawiewników gwarantują otwory wykonane ściśle z zaleceniami producenta nawiewników, tj. o odpowiednim kształcie i wielkości, dostosowane do danego typu nawiewnika okiennego.
 
Nie ma problemu, kiedy okna posiadają otwory montażowe wykonane na linii produkcyjnej, trudności zaczynają się, kiedy chcemy doposażyć w nawiewnik okno zamontowane, czyli osadzone w murze. Montażyści muszą posiadać odpowiedni sprzęt, aby dotrzeć frezem do przylg i wykonać otwory zgodnie z wytycznymi producentów nawiewników, czyli w kształcie owalnym (tzw. „fasolki”). Często bywa, że montażyści, chcąc uprościć sobie pracę, wykonują w przylgach kilka otworów za pomocą wiertarki. Taki sposób montażu nie gwarantuje skutecznego działania nawietrzaka – przepływ powietrza z pewnością będzie niewystarczający, a oprócz tego podczas mocniejszych wiatrów lub dużych różnic ciśnień z nawiewnika dochodzić mogą niepożądane dźwięki, świsty i gwizdanie.
 
Najczęściej spotykanym błędem montażowym jest zamontowanie nawiewnika w ramie okiennej lub skrzydle z naruszeniem komory zbrojeniowej – osłabiona w ten sposób zostaje konstrukcja okna, odkryta zostaje część stalowa, która podatna jest na korozję, ponadto podczas frezowania w stali wystąpić może prawdopodobieństwo nadtopienia plastiku, czyli de facto zniszczenie okna. Innym często występującym błędem jest zamontowanie nawiewnika w dolnej części okna – powietrze dostające do wewnątrz pomieszczenia może powodować nadmierne przechłodzenie i nieprzyjemne uczucie „wiania po plecach”.
 nawiewniki_okienne
Warto również zwracać uwagę na – wydawałoby się – drobiazgi związane z montażem nawiewników w oknach osadzonych w murze, czyli zabezpieczenie okolic okna folią malarską (podczas frezowania z okien prószą się drobinki plastiku), jakość sprzętu używanego do montażu, pozostawienie porządku po montażu (odkurzenie, zamiecenie opiłków), czy też czas trwania montażu (nie powinien trwać dłużej, niż 45 minut; do godziny - jeżeli niezbędne jest podkucie w węgarku) – warto spytać montażystę o szczegóły robót lub poprosić o referencje.