Wczytuję dane...
Wentylacja wywiewna

CO TO JEST WENTYLACJA WYWIEWNA?

Wentylacja wywiewna to wentylacja mechaniczna, w której ruch powietrza wymuszony jest przez wentylator (centralę wentylacyjną). Elementami systemu wentylacji wywiewnej oprócz wentylatora, są nawiewniki (okienne lub ścienne) oraz kratki wentylacyjne. Świeże powietrze napływa do pomieszczeń mieszkalnych (pokojów, sypialni, czy kuchni) nawiewnikami okiennymi lub ściennymi. Natomiast zużyte powietrze wywiewane zostaje kratkami wentylacyjnymi znajdującymi się w łazienkach, toaletach, garderobach i kuchniach, które podłączone są do centralnego wentylatora. Wentylator wyrzuca zużyte powietrze na zewnątrz, jednocześnie wymuszając napływ nowego, świeżego powietrza przez nawiewniki. Wentylacja wywiewna może być stosowana zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu.

KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA CENTRALI WYWIEWNEJ


Zastosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej gwarantuje niskie koszty instalacji oraz prawidłową wentylację niezależnie od panujących warunków pogodowych, czy pory roku. Wentylator wyposażony w silniki elektronicznie komutowane (EC) sam dostosowuje swoje obroty do oporów instalacji, a nawiewniki automatycznie regulują napływ świeżego powietrza w zależności od warunków panujących wewnątrz pomieszczeń. Silnik centrali zużywa minimalne ilości prądu, a wygłuszenie akustyczne wnętrza centrali gwarantuje cichą pracę całej instalacji. Zaletą instalacji wywiewnej jest możliwość wykorzystania istniejących kominów wentylacji grawitacyjnej i zaadaptowania ich dla potrzeb centrali mechanicznej, co ogranicza koszty instalacji.

JAKIE CENTRALE WENTYLACYJNE STOSUJEMY?


Centrale wywiewne dostosowujemy do ilości pomieszczeń oraz do potrzeb wentylacyjnych i miejsca montażu. W zależności od ilości wymaganych króćców przyłączeniowych stosujemy centrale wentylacyjne VAM, V4A, V2A lub VPH2 francuskiej firmy Aereco. Wszystkie nasze centrale gwarantują dużą wydajność pracy przy jednoczesnym niewielkim zużyciu energii. Elektroniczna kontrola pracy silnika pozwala zoptymalizować moc ssącą wentylatora do warunków panujących wewnątrz pomieszczeń i ilości powietrza wpuszczanego przez nawiewniki. Wentylatory posiadają silniki EC (elektronicznie komutowane) z kartą sterującą, dzięki czemu wentylator dopasowuje się do wymaganych ilości powietrza które trzeba usuwać, a moc utrzymywana jest na takim poziomie by z optymalizować zużycie energii oraz powstający hałas.

ILE KOSZTUJE WENTYLACJA MECHANICZNA WYWIEWNA?


Wentylacja mechaniczna wywiewna to rozwiązanie zapewniające prawidłową i ciągłą cyrkulację świeżego powietrza w stosunkowo niskiej cenie. Koszty zależą od ilości i rodzaju kanałów wentylacyjnych, nawiewników, kratek wentylacyjnych, czy anemostatów. System wentylacji wywiewnej HIGRO, który oparty jest na automatycznych nawiewnikach i kratkach higrosterowanych, otrzymał ocenę energetyczną A2 (ocena NAPE, rekomendacja ITB1180/2010). System PRESTO oparty na kratkach i nawiewnikach ciśnieniowych, jest nieco tańszy i mniej energooszczędny, lecz równie skuteczny. Szczegółowy kosztorys ustalamy po przesłaniu nam planów budynku lub po dokonaniu oględzin, jednak zwykle koszt instalacji wentylacji mechanicznej wywiewnej nie przekracza połowy kosztów instalacji rekuperacji.