Wczytuję dane...
Montaż rekuperacji
Montaż rekuperacji dzielimy zwykle na dwa etapy:

Etap I to rozprowadzenie kanałów typu PE-Flex, zamocowanie skrzynek rozprężnych i rozdzielaczy. Etap ten zazwyczaj wykonujemy w stanie surowym zamkniętym, przed tynkami, chociaż zdarza się nam montować kanały już po wykonaniu tynków. Etap ten obejmuje także często wykonanie przewiertów w stropie pod anemostaty. Bardzo ułatwia i przyśpiesza prace wcześniejsze umieszczenie w odpowiednich miejscach przepustów (np. z kawałków rury 160 mm lub z bloczków styropianowych) - wtyka się je pomiędzy zbrojenia w ustalonych na planie miejscach.

Kanały PE-Flex to antygrzybiczne, antystatyczne rury karbowane o małych oporach przepływu i dobrych parametrach akustycznych. Cały system rozprowadzenia powietrza zajmuje mało miejsca, szczególnie przy instalacji umieszczonej na poddaszu. 


Etap II to zamontowanie rekuperatora, anemostatów, czerpni, wyrzutni oraz regulacja systemu. Etap ten wykonywany jest zazwyczaj tuż przed wprowadzeniem się, już po pierwszym malowaniu, nie wcześniej. Często inwestorzy chcą osuszyć budynek rekuperatorem po wykonaniu tynków, jednak nie należy tego robić przy pomocy rekuperatora, ale odpowiednich osuszaczy przemysłowych. Rekuperator przeznaczony jest do pracy w odpowiednich warunkach, podobnie jak kanały wentylacyjne, czyli do wentylacji bytowej, przy odpowiednich temperaturach, przepływach powietrza i wilgotności. 


Rekuperator i główne kanały, montujemy najczęściej na poddaszu nieużytkowym (strychu), a kanały Pe-Flex, skrzynki rozdzielaczowe i rozprężne chowamy pomiędzy sufitem parteru, a podłogą strychu. Nawiew doprowadzamy do tzw. "pomieszczeń czystych", jak sypialnie, pokoje, salon, natomiast wyciągi montujemy w pomieszczeniach tzw. "brudnych", czyli w kuchni, łazience, garderobie, wiatrołapie, spiżarni. W kotłowni wykonujemy albo wentylację zrównoważoną, czyli nawiew oraz wywiew, albo - jeżeli pozostaje w niej wentylacja grawitacyjna - nie podłączamy jej do systemu rekuperacji, dbając o szczelne drzwi oddzielające kotłownię od pozostałych pomieszczeń. Garażu także nie włącza się do systemu, ponieważ mogłoby to przechłodzić powietrze w kanałach i obniżyć sprawność całego systemu. 


Częścią systemu jest nieszczelność, którą powinny posiadać wszystkie drzwi wewnętrzne: tzw. szczelina wentylacyjna pozwala przedostać się świeżemu powietrzu z pomieszczeń "czystych" do wyciągów znajdujących się w pomieszczeniach "brudnych". 


Sugerujemy nie stosować okapu kuchennego z wyrzutem powietrza na zewnątrz, ponieważ podczas normalnej pracy rekuperacji, przy wyłączonym okapie, może następować z niego "cofka", kanał okapowy może ulec przechłodzeniu i pojawić się mogą skropliny. Zalecamy zastosowanie okapu z wkładem węglowym i zamkniętym obiegiem, ewentualnie  - jeżeli jednak zapadnie decyzja o montażu okapu z wyrzutem powietrza na zewnątrz - koniecznie z bardzo skuteczną klapą zwrotną. 


Polecamy zwykle rekuperatory z wymiennikiem obrotowym lub entalpicznym, aby uniknąć przesuszania pomieszczeń. Bardzo ważną cechą tego typu rekuperatorów jest to, że w wymienniku obrotowym zminimalizowany jest efekt zamarzania płyt wymiennika przy niskich temperaturach, dzięki czemu nie jest wymagane stosowanie nagrzewnicy pierwotnej, podłączenia odprowadzenia skroplin, a także podłączenia systemu rekuperacji do GWC (gruntowego wymiennika powietrza). Dzięki solidnej warstwie izolacyjnej polecane przez nas urządzenia można umieszczać także na poddaszu nieużytkowym. Dużą zaletą rekuperatora z wymiennikiem obrotowym jest optymalna, komfortowa wilgotność względna utrzymywana wewnątrz pomieszczeń wentylowanych. 


Termin montażu to zwykle około 10 dni od momentu złożenia zamówienia i podpisania umowy. Przy złożeniu zamówienia na wykonanie każdego etapu wymagana jest przedpłata wartości 50% wartości tego etapu. 


Gwarancja na materiały oraz robociznę wynosi 3 lata.

Montaż rekuperacji wykonujemy głównie na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego (Trójmiasto: Gdańsk, Sopot, Gdynia; Toruń, Bydgoszcz, Chojnice, Kwidzyn, Starogard Gdański, Tczew, Malbork).


Referencje i opinie o naszej firmie można sprawdzić w serwisie Oferteo, link do strony: HIGROSYSTEM NA OFERTEO.PL


Zdjęcia z montażu rekuperacji oraz dodatkowe informacje dostępne są na naszej stronie na facebooku oraz instagramie: