Wczytuję dane...
Zasada działania rekuperacji

Jak działa rekuperacja? Wentylacja mechaniczna z rekuperacją polega na usunięciu z pomieszczeń powietrza zużytego i dostarczeniu świeżego, przy jednoczesnym odzysku ciepła ze zużytego powietrza.

system wentylacji mechanicznej
Rekuperacja Pe-Flex

1.
Świeże powietrze zasysane jest z zewnątrz budynku poprzez czerpnię i przechodzi kanałami wentylacyjnymi do centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła, czyli do rekuperatora. Kanałem wlotowym zasysane jest do wnętrza rekuperatora, gdzie przechodzi przez filtry, które wyłapują drobiny kurzu oraz alergeny, pyłki traw i drzew.

 
2. Równocześnie z pomieszczeń technicznych domu, czyli łazienek, WC, garderób oraz kuchni zaciągane jest powietrze zużyte, które również kanałami wentylacyjnymi trafia do rekuperatora. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik ciepła w rekuperatorze, oddaje swoje ciepło powietrzu dostarczonemu z zewnątrz, nie mieszając się z nim, tylko mijając się w kanalikach wymiennika. 

3. Zużyte powietrze wyrzucane jest przez wyrzutnię na zewnątrz budynku. 
 
4. Natomiast ogrzane i oczyszczone, świeże powietrze jest nawiewane do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. Ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest jednakowa. 

W nowoczesnych rekuperatorach ruch powietrza wymuszany jest przez energooszczędne wentylatory na prąd stały, a dzięki zastosowaniu kanałów wentylacyjnych z gładkimi ściankami wewnętrznymi, opory przepływu, jak i hałas emitowany przez instalację, są minimalne. Sterowanie może być realizowane przez programator będący urządzeniem bezprzewodowym lub za pomocą prostego, manualnego przełącznika.

Wielką zaletą zastosowania rekuperacji, oprócz oszczędności wynikających z ograniczenia kosztów ogrzewania, jest czystość nawiewanego powietrza - świeże powietrze jest oczyszczone przez filtry rekuperatora, a obsługa systemu (wymiana filtrów) jest łatwa i tania. Poza tym, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych – powietrze dostarczane jest w sposób ciągły i w optymalnej ilości.