Wczytuję dane...
Nawiewniki okienne - sposób na świeże powietrze w mieszkaniu

Po co montować nawiewniki okienne, jak działają, gdzie się je montuje, ile kosztują? - Zapis wywiadu opublikowanego w lokalnej prasie.


Stały dostęp do świeżego powietrza to jedna z podstawowych potrzeb życiowych człowieka. O niebezpieczeństwach związanych z nieprawidłowo wentylowanymi pomieszczeniami i sposobach rozwiązania tych problemów rozmawiamy z Ireneuszem Migowskim z firmy HIGROSYSTEM.

Redakcja: Dlaczego wentylacja pomieszczeń jest taka ważna?
Ireneusz Migowski: Ponieważ świeże, wymienione powietrze, to – najkrócej mówiąc – zdrowie. W słabo wentylowanych pomieszczeniach wzrasta wilgoć, co może prowadzić do rozwoju grzybów, czy pleśni powodujących alergie i choroby dróg oddechowych. Pamiętajmy, że nasze meble, dywany, czy sprzęt też emitują toksyny, a my sami wydychamy dwutlenek węgla. Wypadki zaczadzeń, czyli zatruć tlenkiem węgla, najczęściej mają swoją przyczynę również w niedostatecznej wentylacji. Jak widać, zagrożeń jest naprawdę wiele, na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rzeczą jest prawidłowa wymiana powietrza w naszych pomieszczeniach.

R: W jaki sposób możemy rozpoznać, czy nasze mieszkania lub domy są prawidłowo wentylowane?
IM: To trudne do stwierdzenia domowymi sposobami. Dwutlenek i tlenek węgla, czy toksyny są bezwonne, dlatego tym bardziej niebezpieczne. Najłatwiej rozpoznać można w mieszkaniu wilgoć – para wodna skrapla się na szybach, a w skrajnych przypadkach na ścianach pojawia się grzyb lub pleśń. Sam wykonuję pomiary wilgotności za pomocą urządzenia zwanego higrometrem. Posiadam też anemometr – urządzenie do pomiarów przepływu powietrza przez kratki wentylacyjne. Badania takie są bezpłatne, zachęcam wszystkich do wykonania takich pomiarów.

R: Para wodna na szybach to chyba dość częsty problem, prawda? Czy to nie kwestia wadliwych okien?
IM: Wręcz odwrotnie, można stwierdzić, że nowoczesne okna są „zbyt dobre”, bo za szczelne. Kiedyś, kiedy budynki były budowane z materiałów mających niskie parametry izolacyjne i wyposażone były w drewniane okna starego typu, nie było kłopotów z dostarczaniem świeżego powietrza do wewnątrz, dostawało się ono przez różnego rodzaju nieszczelności. Dziś, kiedy do budowy domów używamy materiałów o wysokiej izolacyjności i wyposażamy je dodatkowo w super szczelne okna PCV, musimy sobie radzić inaczej, montując w oknach specjalne urządzenia – nawiewniki okienne (inaczej nawietrzaki).

R: Nawiewniki okienne? W jaki sposób działają te urządzenia?
IM: Nawiewniki higrosterowane reagują na wilgoć w domu. Nie wdając się w szczegóły ich budowy – tego typu nawiewnik samoczynnie reguluje ilość nawiewanego powietrza wilgotność zależności od zmieniającej się wilgotności względnej powietrza. Jeśli wilgotność jest na poziomie 35%, nawiewnik się automatycznie przymyka, przy 70%-tach jest całkowicie otwarty. Nawiewniki ciśnieniowe natomiast, wpuszczają powietrze strumieniem ciągłym, lecz tylko do pewnego, ustalonego poziomu. Wszystkie nawiewniki posiadają też możliwość ręcznego przymknięcia.

R: Większość nowoczesnych okien posiada tak zwaną mikrowentylację lub rozszczelnienie. Czy nie wystarczy używać tych funkcji w oknach, żeby doprowadzić świeże powietrze do pomieszczeń?
IM: Niestety, rozszczelniając okno, praktycznie się je otwiera, co naraża mieszkańców na hałas, podmuchy wiatrów, jak też ułatwia złodziejom dostanie się do domu. Dostarczane powietrze nie jest w żaden sposób regulowane, nie mamy nad nim kontroli. Problemem przy otwartej mikrowentylacji jest zjawisko nadmiernego wychładzania pomieszczeń, ponieważ zimne powietrze dostaje się przez całą powierzchnię rozszczelnianego okna – nawiewniki natomiast są umieszczene w górnej części okna, dzięki czemu struga nawiewanego powietrza jest natychmiast ogrzana przez powietrze ciepłe, które unosi się ku górze. Oprócz tego okno wyposażone w nawiewnik wciąż jest izolowane akustycznie, jest ono bowiem zamknięte.

R: Ile kosztuje i jak wygląda montaż nawiewników? Czy wiąże on się z jakimiś dodatkowymi kosztami?
IM: Aby nawiewnik prawidłowo funkcjonował, należy w odpowiednim miejscu okna wykonać otwory, ściśle według wytycznych producenta, a następnie przymocować nawiewnik i okap zewnętrzny. Montaż jednej sztuki trwa maksymalnie godzinę, wprawdzie nie jest bardzo skomplikowany, nie polecam jednak samodzielnego montażu – łatwo uszkodzić okno, należy dokładnie wiedzieć, jak i w którym miejscu frezować, lepiej zlecić wykonanie autoryzowanym montażystom. Koszt brutto jednego nawiewnika ciśnieniowego wraz z montażem to około 150 złotych, higrosterowanego 250 złotych. Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie niesie z sobą oddychanie toksycznym powietrzem, to nie jest wysoki koszt. Nie możemy mówić o jakichkolwiek stratach ciepła – jeżeli zyskujemy świeże, zdrowe powietrze w mieszkaniu, to naprawdę żadna strata, wręcz przeciwnie. Poza tym świeże powietrze dużo szybciej i skuteczniej ogrzewa się, niż wilgotne, należy również o tym pamiętać.